Zapojte sa do šírenia vedeckých poznatkov na Slovensku!
Vedci, výskumníci, inovátori ...
Európska noc vedy je jedinečným festivalom, ktorý zdôrazňuje prínosy práce výskumníkov a inovátorov. Festival buduje mosty medzi vedeckou komunitou a širokou verejnosťou, otvára cesty k novým spoluprácam a myšlienkam, ktoré môžu mať vplyv na ďalšie smerovanie spoločnosti.
Ponúkame Vám platformu, kde môžete zdieľať svoje poznatky, inovácie a vášeň pre vedu a výskum so širokým spektrom ľudí. Zároveň máte možnosť motivovať mladých ľudí k záujmu o kariéru vo vedeckej sfére.
Účasť na Európskej noci vedy je bezplatná!
Možnosti ako sa zapojiť:
Účasť na Európskej noci vedy 2025
Prezentujte 26. septembra 2025 svoju prácu, výsledky a vášeň pre vedu v niektorej z festivalových lokalít, a to prostredníctvom vedeckého stánku, prednášky alebo workshopu.
Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca
Tento formát prináša svet vedy priamo do tried a umožňuje študentom osobné stretnutie s úspešnými výskumníkmi a výskumníčkami.
Aktívna účasť na Európskej noci vedy
Každoročne v rámci Európskej noci vedy, ponúkame vedcom, výskumníkom a inovátorom prezentačný priestor.
Forma, ktorú si vyberiete je iba na Vás.
Prihlasovanie na rok 2025 bolo ukončené!
Všetkých prihlásených budú kontaktovať lokálni koordinátori. Kontakty na koordinátorov pre každú festivalovú lokalitu nájdete na stránke kontakt.
Téma 2025 - CHAOS
Hlavnou témou Noci vedy 2025 je CHAOS, jeho prepojenie s poznaním a inovačnými procesmi, ale aj vnímaním náhodnosti okolo nás.
Minuloročná téma komplexity poukázala na interdisciplinárne prepojenia výskumu. Tento rok v rámci Noci vedy preskúmame chaos ako fundamentálny mechanizmus adaptácie, evolúcie a transformácie v rôznych systémoch (spoločenských, prírodných, kvantových atď.). Podujatie otvorí diskusiu o tom, ako vedecké disciplíny pristupujú k neistote a nelinearite, a aké paradigmatické posuny tieto fenomény implikujú.
Chaos: Hľadanie poriadku v nepredvídateľnom svete
Hlavnou témou Noci vedy 2025 je chaos, jeho prepojenie s poznaním a inovačnými procesmi, ale aj vnímaním náhodnosti okolo nás. Tento ročník chce ukázať, že s chaosom spojená neistota a zložitosť nie sú pre vedu prekážkou, ale naopak sú nástrojom poznania a hnacím motorom technologického pokroku.
Vedecká komunita čoraz viac konfrontuje limity tradičných prediktívnych modelov a lineárnych prístupov pri analýze komplexných systémov. Chaos, kedysi chápaný ako synonymum neusporiadanosti, sa dnes javí ako inherentná vlastnosť dynamických procesov, kde citlivosť na počiatočné podmienky a nelinearita determinujú ich evolúciu. Namiesto vnímania neistoty ako prekážky ju môžeme interpretovať ako katalyzátor vedeckých objavov a technologických inovácií.
Minuloročná téma komplexity poukázala na interdisciplinárne prepojenia výskumu. Tento rok v rámci Noci vedy preskúmame chaos ako fundamentálny mechanizmus adaptácie, evolúcie a transformácie v rôznych systémoch. Podujatie otvorí diskusiu o tom, ako vedecké disciplíny pristupujú k neistote a nelinearite, a aké paradigmatické posuny tieto fenomény implikujú.
Chaos v prírode a spoločnosti: Mechanizmy stability a transformácie
V prírodných systémoch mechanizmus chaosu nepredstavuje len nárast entropie a neusporiadanosti, ale vedie aj k stabilizácii a emergentnej organizácii. Od klimatických procesov, cez ekosystémové interakcie, neurónové siete až po evolučné mechanizmy – nelineárna dynamika vedie k vzniku samoorganizujúcich sa štruktúr a adaptívnych stratégií.
Podobné princípy platia aj pre spoločenské a technologické systémy. Finančné trhy, digitálne siete či informačné ekosystémy vykazujú chaotické vzorce správania, kde aj minimálne pertubácie signifikantne ovplyvňujú globálne dôsledky. To predstavuje výzvu pre modelovanie, reguláciu a riadenie komplexných systémov.
Kvantová nepredvídateľnosť: od náhodnosti k technológiám
Neurčitosť je jednou z fundamentálnych vlastností kvantových systémov. Kvantové fluktuácie, superpozícia stavov, kolaps vlnovej funkcie či kvantová previazanosť narúšajú klasické predstavy o predikovateľnosti a deterministickom chápaní reality. Kvantový nedeterminizmus nemá priamy súvis s chaotickými javmi. Napriek negatívnej konotácii kvantovej náhodnosti, kvantová nepredvídateľnosť samotnej podstaty nášho sveta vytvorila a vytvára nové príležitosti a možnosti prakticky vo všetkých oblastiach nášho života. Samotný mechanizmus zdroja jadrovej energie je kvantovo náhodný, mikročipy fungujú na princípoch kvantovej neurčitosti, kvantové algoritmy sú efektívnejšie vďaka interferencii logických hodnôt a kvantové princípy prinášajú nové štandardy bezpečnosti prenosu informácie.