O nás

Európska noc vedy je najväčším vedeckým festivalom na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom prináša novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií. S novým názvom nadväzuje na úspešnú tradíciu podujatia Noci výskumníkov.

Festival sa už tradične koná v posledný septembrový piatok v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a ďalších sprievodných lokalitách. Celodenný program ponúka sériu vedeckých prezentácií, diskusií, praktických experimentov, workshopov, technologických atrakcií či digitálnych aktivít.

Cieľ

Myšlienka podujatia spočíva v prezentácii technologických výdobytkov a inovatívnych riešení, ktoré nám nielen uľahčujú a spríjemňujú život, ale predovšetkým pomáhajú zvrátiť nepriaznivé trendy globálneho vývoja.

Vízia

Tvorba vedecky gramotnej spoločnosti, v ktorej veda nie je len súčasťou akademických inštitúcií, ale je prijímaná a oslavovaná verejnosťou. Spoločnosti, v ktorej je vybudovaná kultúra zvedavosti a celoživotného vzdelávania. Vytvorenie trvalých spojení a spolupráce medzi výskumníkmi, inovátormi, štátnou správou, súkromným sektorom a obyvateľstvom.

Misia

Organizovanie interaktívnych aktivít, výstav, diskusií a praktických zážitkov, podujatie snaží búrať bariéry a demystifikovať svet vedy. Inšpirácia novej generácie výskumníkov skrze vplyvu a významu vedeckého pokroku v rôznych oblastiach.

Nadchádzajúci ročník

18. ročník podujatia sa tradične uskutoční v posledný septembrový piatok - 27. 9. 2024!

Je čoraz jasnejšie, že skutočne veľké výzvy doby sú navzájom zložito prepletené v prírodnej oblasti, ako aj v spoločnosti – sú komplexné. Jednotlivci, žiaľ, nemajú schopnosť celistvo pochopiť systémové prepojenia komplexných javov. Ako však dokazuje história, veda je v našom úsilí spoľahlivým nástrojom na zodpovedanie väčšiny otázok.


Hlavnou témou Európskej noci vedy 2024 je preto KOMPLEXITA.


Komplexita sa zaoberá skúmaním systémov s mnohými vzájomne prepojenými časťami, kde správanie celého systému nemožno pochopiť iba na základe vlastností jeho jednotlivých častí. Je definovaná vzájomnou prepojenosťou a nelinearitou, kde malé zmeny môžu mať veľké a nepredvídateľné účinky.

0 days 00 hr 00 min 00 sc

Nepremeškajte!

  • 10.7.20224 - Ukončenie prihlasovania vedeckých stánkov
  • 10.7.2024 - Ukončenie prihlasovania vedeckých prednášok
  • 10.7.2024 - Ukončenie prihlasovania workshopov
  • 30.8.2024 - Ukončenie prihlasovania do aktivity Navštív svoju školu
  • 30.9.2024 - Ukončenie prihlasovania do súťaže Vyčisti si svoju rikeu
  • 30.9. - Ukončenie prihlasovania do online vedeckých kuriérov

Čísla z roku 2023

150000
návštevníkov
83000
žiakov a študentov
1646
vedkýň a vedcov
251
vedeckých stánkov

Každoročne sa Európska Noc vedy na Slovensku stáva viac než len udalosťou; stáva sa symbolom spojenia medzi výskumníkmi a verejnosťou. 

Okrem návštevy vedeckých stánkov a prednášok majú návštevníci príležitosť zúčastniť sa rôznych interaktívnych workshopov a experimentov. 

 

Pozrite si aftermovie z Európskej noci výskumníkov 2023 

Sprievodné podujatia

Okrem hlavného programu vo festivalových lokalitách, festival zahŕňa aj niekoľko
sprievodných podujatí a aktivít na školách, ktoré sa konajú  v deň podujatia, ale aj pred ním a po ňom.

Archív podujatí