O nás
Európska noc vedy je najväčším vedeckým festivalom na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom prináša novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií. S novým názvom nadväzuje na úspešnú tradíciu podujatia Noci výskumníkov.
Festival sa už tradične koná v posledný septembrový piatok v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a ďalších sprievodných lokalitách. Celodenný program ponúka sériu vedeckých prezentácií, diskusií, praktických experimentov, workshopov, technologických atrakcií či digitálnych aktivít.
Európska Noc vedy nie je len jednorázovou udalosťou, ale otvára dvere k objavovaniu nových obzorov, nadväzovaniu vzťahov a účasti na diskusiách, ktoré formujú budúcnosť. Bez ohľadu na to, či ste študent, odborník alebo len vedecký nadšenec, táto noc je pre vás.
Veda nie je len záležitosťou laboratórií a výskumných centier, je súčasťou nášho každodenného života a kľúčovým faktorom pri hľadaní odpovedí na najväčšie výzvy, ktorým ako ľudstvo čelíme. Podpora a rozvoj vedy sú nevyhnutné pre budúcnosť našej spoločnosti a našej planéty. Festival je súčasťou celoeurópskej iniciatívy podporovanej Európskou komisiou už od roku 2006. V rámci celej Európy býva zapojených viac ako 25 krajín a 300 európskych miest. Festival každoročne priláka viac ako 1,5 milióna Na Slovensku tento rok organizujeme už 18. ročník podujatia a v iniciatíve plánujeme pokračovať aj v ďalších rokoch.
Zažijete
- Praktické prednášky
- Diskusie
- Workshopy
- Súťaže
- Výstavy a technologické atrakcie
- Vedecké pokusy
Okrem hlavného programu vo festivalových mestách sú súčasťou podujatia viaceré sprievodné podujatia a aktivity v deň podujatia, ale i pred ním a po ňom.
Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou, a to z európskeho programu na podporu výskumu a inovácií – Horizon Europe – MSCA
MARIE SKŁODOWSKA-CURIE ACTIONS – RESEARCH FELLOWSHIP PROGRAMME
Cieľ
Myšlienka podujatia spočíva v prezentácii technologických výdobytkov a inovatívnych riešení, ktoré nám nielen uľahčujú a spríjemňujú život, ale predovšetkým pomáhajú zvrátiť nepriaznivé trendy globálneho vývoja.
Vízia
Tvorba vedecky gramotnej spoločnosti, v ktorej veda nie je len súčasťou akademických inštitúcií, ale je prijímaná a oslavovaná verejnosťou. Spoločnosti, v ktorej je vybudovaná kultúra zvedavosti a celoživotného vzdelávania. Vytvorenie trvalých spojení a spolupráce medzi výskumníkmi, inovátormi, štátnou správou, súkromným sektorom a obyvateľstvom.
Misia
Organizovanie interaktívnych aktivít, výstav, diskusií a praktických zážitkov, podujatie snaží búrať bariéry a demystifikovať svet vedy. Inšpirácia novej generácie výskumníkov skrze vplyvu a významu vedeckého pokroku v rôznych oblastiach.
27.9.2024 sa uskutočnil 18. ročník festivalu.
Ďakujeme všetkým vedkyniam a vedcom, ktorí sa zúčastnili. Vieme, že to nebolo jendoduché, no aj tak ste sa nevzdali a pomohli nám popularizovať vedu. Vaša snaha je pre nás nesmierne cenná a veľmi si ju vážime.
Taktiež by sme chceli poďakovať všetkým účastníkom – bez vás by tento jedinečný večer nebol možný. Vaša podpora a odhodlanie nás neustále posúvajú vpred.
Už 19. ročník podujatia sa tradične uskutoční v posledný septembrový piatok
26. 9. 2025!
Je čoraz jasnejšie, že skutočne veľké výzvy doby sú navzájom zložito prepletené v prírodnej oblasti, ako aj v spoločnosti – sú komplexné. Jednotlivci, žiaľ, nemajú schopnosť celistvo pochopiť systémové prepojenia komplexných javov. Ako však dokazuje história, veda je v našom úsilí spoľahlivým nástrojom na zodpovedanie. väčšiny otázok.
Hlavnou témou Európskej noci vedy 2024 je preto KOMPLEXITA.
Komplexita sa zaoberá skúmaním systémov s mnohými vzájomne prepojenými časťami, kde správanie celého systému nemožno pochopiť iba na základe vlastností jeho jednotlivých častí. Je definovaná vzájomnou prepojenosťou a nelinearitou, kde malé zmeny môžu mať veľké a nepredvídateľné účinky.
Jedným z najlepších príkladov komplexných systémov sú ekosystémy. Zmeny v jednom prvku ekosystému môžu ovplyvniť celý systém, od biodiverzity až po klimatické podmienky na planéte. Mestá sú tiež komplexnými systémami so sociálnymi, ekonomickými a environmentálnymi faktormi. Teória komplexity sa môže aplikovať na globálne výzvy, ako sú zmeny prostredia spôsobené ľudskou činnosťou, strata biodiverzity, polarizácia spoločnosti digitálnym diskurzom či zdravotné problémy spôsobené kombináciou genetických, environmentálnych faktorov a životného štýlu. Na riešenie týchto výziev je potrebný mnohostranný prístup, ktorý zatiaľ dostatočne neovládame.
V súčasnosti sa nachádzame v čase, kedy podpora vedeckého úsilia u časti spoločnosti klesá. Príčiny nie sú ľahko rozpoznateľné ani riešiteľné. Sme presvedčení, že je pravý čas na kolektívnu diskusiu a úsilie na podporu vedeckej komunikácie, externe aj interne medzi Vami. V prvom rade potrebujeme viac dialógu a intenzívnejšiu spoluprácu medzi výskumníkmi.
Voľbou komplexity máme za cieľ hľadať a ukázať spoločné motívy medzi témami, ktorým sa venujete v rôznych oblastiach Vašej odbornosti. Presahy medzi Vami nevyhnutne potrebujeme najmä na to, aby sme včas porozumeli fungovaniu čoraz menej prehľadného sveta.
Čísla z roku 2023
Každoročne sa Európska Noc vedy na Slovensku stáva viac než len udalosťou; stáva sa symbolom spojenia medzi výskumníkmi a verejnosťou.
Okrem návštevy vedeckých stánkov a prednášok majú návštevníci príležitosť zúčastniť sa rôznych interaktívnych workshopov a experimentov.
Pozrite si aftermovie z Európskej noci výskumníkov 2023
Sprievodné podujatia
Okrem hlavného programu vo festivalových lokalitách, festival zahŕňa aj niekoľko
sprievodných podujatí a aktivít na školách, ktoré sa konajú v deň podujatia, ale aj pred ním a po ňom.